Naše farma

Některé naše výrobky můžete zakoupit nebo zamluvit v našeho e-shopu

Přejít do E-shopu Náš příběh

Sady a naše mošty

Více

Ovce Dorper

Více

Prasata Mangalice

Více

Ochrana přírody

Více

Klima je zde velice suché, ale díky teplým proudům velice zajímavé pro pěstování ovocných stromů jako jsou meruňky a jabloně. Naše zvířata na pastvinách mají dostatek pohybu a jsou většinu roku venku.

Právě před pěti lety jsme začali etapu obnovy zapomenutých pastvin pod hradem Hazmburk. V ideálním případě by bylo hezké mít zvířata úplně navolno a trávit s nimi celý den na pastvině a jen je volně přehánět. To ale bohužel není možné a jinak než ohradníkem není pastviny reálné provozovat. Nicméně naše ohrady jsou otevřené lidem a nevadí nám volný pohyb ukázněných návštěvníků, kteří tak mohou vychutnat zajímavou atmosféru z jiné perspektivy…

Naše sady a mošty

Díky klimatu a teplým proudům se zde vždy dařilo ovocným stromům jako jsou meruňky a jabloně. Bohužel v posledních letech nás trápí extrémní výkyvy počasí zjara a 2 roky po sobě jsme se nedočkali úrody meruněk…

Meruňky češeme ve starých vyčištěních sadech, ve kterých paseme naše zvířata. Nedostávající se tak k nim žádné postřiky a mají jen přírodní hnojivo. Stejně přistupujeme k jablečným sadům, kde k ošetření stromů nepoužíváme žádné chemie. Jablka se tak nehodí ke skladování, ale za nás jsou výborné do našich moštů…

Ovce Dorper

Jedná se o plemeno s výjimečnými chovnými vlastnostmi, které je v České republice teprve od roku 2012. My jsme se s tímto plemenem seznámili v roce 2017, a tak nás zaujalo, že jsme ještě téhož roku pořídili na nákupním trhu v Plchovicích plemenného berana linie NIHAL na křížení s našimi ovcemi plemene Suffolk. V roce 2018 jsme přivezli prvních 5 plemenných jehnic linie Mahdy s perfektním hodnocením. Původem z chovu PLATEN Technologie, s.r.o ve Vendryni. V roce 2019 jsme pořídili 4 letého berana původem z Německa linie TEMBI s perfektním hodnocením. Téhož roku se nám podařilo odchovat naše první jehnice a beránky a dokoupili jsme stádo na velikost 30 plemenných ovcí, což náš zařadilo mezi 3 největší chovatele v ČR. V roce 2020 jsme po dlouhém váhání nakonec dovezli berana linie JANGLES tedy syna embryonálního transferu z Austrálie se suprovým genetickým potenciálem a výborným hodnocením. Další rok jsme pořídili další australskou linii KAY. Celkem tak aktuálně máme čtyři linie

Od roku 2018 jsme členy Dorper Asociaci CZ www.dorper.biz , která je členem Světové federace národních svazů chovatelů ovcí plemene Dorper World Federation of Dorper Breeders Societies.

Ostatní chovy

V masu plemene Dorper je v porovnání s ostatními plemeny ovcí vyšší podíl libového masa s nižším obsahem tuku. Maso plemene Dorper je ve světe řazeno do samostatné kategorie a jedná se o maso nejvyšší kvality. Snažíme se využít výhody tohoto plemene při křížení s dalšími druhy masných plemen. Kromě toho vnikají tímto křížením velice zajímavé barevní kombinace.

Chov koz masných plemen. Pro chov, ale i masné křížení používáme burského kozla. Maso burských koz je dietní libové a téměř bez „zápachu“ typického pro kozy. Bohužel je v Čechách toto maso stále podceňováno. Navíc jsou zvířata přirozeně klidná a nekonfliktní.

Prasata plemene Mangalica

Mangalica, také mangalicemangalika nebo mangulica je primitivní plemeno prasat pocházející z Velké uherské nížiny. Vyznačuje se hustými, zvlněnými štětinami. Jedná se o plemeno sádelného typu.

My jsme první 3 zvířata dovezli v květnu 2020 a hned v srpnu jsme se dočkali 7 nových přírůstků, nyní máme 3 chovné samice a kance jménem Ferda, který váží cca 250 kg.

Na všechna prasátka se můžete přijít kdykoliv podívat a přinést jim něco dobrého, jsou jen 3 minuty chůze od našeho penzionu a dá se tam dojet i s kočárkem…

Hustá, vlnitá srst mangalice dobře chrání před chladem a v létě jim nevadí, pokud mají možnost koupele ve vodě nebo válení v bahně. Mangalice se chovají celoročně venku, postačuje jim otevřená bouda, která je v zimě ochrání před sněhem a mrazivým větrem. Většinu potravy mangalice získávají spásáním trávy, pouze travou se však neuživí.

Mangalca roste mnohem pomaleji než bílá prasata, porážkové hmotnosti dosahuje až v druhém roce života. Mangalica patří mezi sádelná plemena prasat, na podzim a v zimě ukládá v těle velké množství sádla, tvořící více než polovinu její živé hmotnosti. Mangalice patří mezi nejtučnější plemena prasat, ale její sádlo má vyšší podíl tzv. dobrého cholesterolu a nenasycených mastných kyselin než sádlo jiných plemen prasat

Zdroj informací wikipedia

Ochrana přírody

Evropsky významná lokalita a přírodní památka zahrnuje vrchol, svahy i úpatí 418 m vysokého vrchu Hazmburk, někdy též označovaného jako Klapý, se zříceninou hradu, nápadné dominanty dolního Poohří. Chráněné území se rozkládá na ploše 31.4 ha.

Předmětem ochrany evropsky významné lokality je zejména místní populace dvou evropsky významných druhů hmyzu: endemického poddruhu saranče skalní (Stenobothrus eurasius bohemicus), nalézaného pouze na několika kopcích Českého středohoří a motýla přástevníka kostivalového (Euplagia quadripunctaria). Výslunné skalnaté svahy kopce však hostí celou řadu dalších vzácných a ohrožených druhů rostlin i živočichů.

V rámci naší snahy o obnovu pastvin postupujeme plně podle plánu péče o tuto krásnou lokalitu a jednotlivé kroky konzultujeme s Ústeckým krajem.

zdroj textu a více informací o ochraně v této lokalitě: http://www.usteckykraj-priroda.cz/20

Máme toho víc

Nezapomeňte, že jsme tu pro vás…

Bistro & Café

Pochutnejte si nejenom na super snídaních

Více informací

Kam na výlet

Nechte se inspirovat za každého počasí

Více informací

Penzion

Vyberte si jeden z našich 6 unikátních pokojů s krásným výhledem

Více informací

Oslavy

Zamluvte si prostor bistra na soukromou akci

Více informací

Stodola

Na svatbu, firemní akci nebo oslavu

Více informací