Naše okruhy – pěšky

Kam vyrazit na procházku od našeho penzionu

K prasátkům a zpět – 600 m procházka

K prasátkům je to vzdáleno jen cca 300m od penzionu. Pohodová procházka kolem krásné nové aleje, kterou obec vybudovala v roce 2022. Jít se po ni dá i za horšího počasí, nebo třeba s kočárkem.

Prasátka jsou jediná naše zvířátka, které můžete krmit pečivem, nebo třeba zeleninou dle libosti. Jedná se o plemeno Mangalica, neboli prase kadeřavé. Prasátka jsou mírumilovná, ale v žádném případně nestrkejte ruce dovnitř ohrady a krmte je z bezpečné vzdálenosti.

Prasátka zde najdete většinu roku volně v ohradě

Hned nad ohradou s prasátky je jedna z našich největších ohrad s ovečkami a salaš. Ovečky zde prosím NIKDY NEKRMTE na rozdíl od prasátek by je takové pečivo mohlo zabít.

Za exotickým ptactvem a zpět 1,5km

Pan Holub místní chovatel a zakladatel exoty Klapý patří k jedním z největších chovatelů papoušků v ČR.

Po telefonické domluvě si můžete domluvit návštěvu krásné japonské zahrady, kde si můžete prohlédnout papoušky z Asie, Austrálie, jižní Ameriky a Afriky.

tel číslo 606 938 229

Malý okruh klapskou alejí 1,7km

Malý okruh vede od penzionu novou alejí, která byla vysázena v roce 2022 kolem našich prasátek a salaše s ovečkami. Následně pokračuje kolem jedné z našich největších pastvin, kde většinu roku najdete ovečky plemene Dorper. Cesta vede převážně po rovině, s výjimkou jednoho úseku s převýšením přibližně 30 metrů, kde se otevírá krásný výhled na hrad Hazmburk a dochovanou hradbu zaniklého městečka. Po stoupání se můžete vydat doleva skrz vinici, kde bývá během sezóny otevřen stánek Třebívlického vinařství. Zde máte možnost ochutnat vína přímo z této vinice (naše vína jsou také k dispozici v našem Bistru & Café). Následně vede cesta přes parkoviště, kde můžete během sezóny nakrmit naše ovečky v krmící ohrádce. Poté už zbývá jen sestoupit z kopce zpět k penzionu nebo navštívit bistro pro něco dobrého 😉

Na podhradí za vyhlídkou a zpět 2 km

Krásná procházka, kterou doporučujeme v době, kdy je hrad zavřený, nebo když se chcete podívat na místo, kde je krásně a moc lidí o něm neví. Jen pozor vyhlídka je umístěna v pastvině, kde jsou naše zvířátka, proto je nutné mít zde psa případně na vodítku..

PODHRADÍ – Zachovalá vyvýšená plošina obehnaná hradbou dosahující výše 4 metry s věží a baštou ve dvou nárožích. Na tomto místě stávalo městečko Podhradí. Hradba navazovala na opevnění hradu, městečko mělo zřejmě dvě brány. První písemná zmínka pochází z roku 1452. Podle dochovaných historických textů lze dovodit, že městečko bylo zřejmě založeno po zničení Libochovic husity v roce 1424. Hrad tehdy přišel o své přirozené hospodářské a obchodní zázemí, ale hradní posádka nadále potřebovala služby řemeslníků a obchodníků, a řešením bylo opevněné sídliště v těsné blízkosti hradu. Centrem městečka byl kostel zasvěcený svatému Mikuláši, který zřejmě nahrazoval chybějící hradní kapli. Kostel byl umístěn v blízkosti dosud stojících zbytků věže na konci opevnění. Podací právo se ke kostelu připomíná naposledy roku 1560, ještě v roce 1820 však byly dochovány jeho zdi. V roce 1550 a 1553 je již městečko zmiňováno jako pusté. Zbytky budov byly srovnány se zemí a prostor byl již tehdy využit zemědělsky jako sad, které postupně kompletně zarost. Podhradí bylo poté až do roku 2021 nepřístupné a neprůchozí až do roku 2021, kdy jsme ho vyčistili a udělali tu krásnou vyhlídku.

Kolem Hazmburku – Malý okruh 3,3 km

Malý okruh vede skrz dvě naše pastviny. Nemusíte se bát, naše zvířátka vám nic neudělají, ale pokud půjdete do ohrady se psem, prosím vždy si ho vezměte na vodítko. Také vás prosíme, abyste za sebou vždy pečlivě zavřeli všechny branky.

Cesta začíná kolem staré fary. Když u vodárny projdete do první ohrady, ať se to nezdá, na místě této ohrady byla před 120 lety původní část vesnice Klapý, která byla postupně zničena při třech závalech.

Poté procházíte lesem, kde máte možnost jít k hradu (viz cesta na hrad 2 – píšeme níže) nebo si to lehce prodloužit a vydat se další pastvinou z kopce dolů. Jedná se o jednu z posledních vyčištěných pastvin, kde jsou převážně kozy. Projdete až dolů, když se před vámi otevře výhled na jabloňové sady, a dáte se doprava. V těchto částech se rozkládal jeden z největších statků v okolí “Podhora”, kde můžete vidět ještě zbytky původních objektů a také objekt nového majitele této části. Nyní se můžete podívat na další z našich pastvin nebo se vydat zpět nahoru klikatou cestičkou zpět k hradu. Projdete až na rozcestí, odkud znovu můžete na hrad, nebo se dát pomalu jednou z cest zpět k penzionu a dát si něco dobrého v našem Bistru.

Kolem Hazmburku – Velký okruh 4,6 km

Tento okruh se dá zvládnout i na terénním kole případně pak na delší procházku.

Kdykoliv můžete uhnout k hradu Hazmburk nebo navázat na další z doporučených cest.

Tato trasa vede po obvodu většiny našich pastvin a částečně v přes obec Klapý

Na Hazmburk (obtížnost 1)

Asi nejpohodovější cesta, která se dá s drobnými překážkami zvládnout i s terénním kočárkem, nebo na kole.

Trasa o délce 2,2 km s převýšením 175m vede kolem několika našich pastvin. Na parkoviště pod hradem se nachází automat na granule a můžete zde nakrmit naše zvířátka. Cesta dál vede kolem vinic, kde bývá v sezóně nepravidelně otevřen stánek Třebívlického vinařství a můžete zde ochutnat vína přímo z hazmburské vinice.

Většina cesty vede spíše po rovině a až poslední část, která je jediná v lese, přináší lehčí stoupání.

Mimo sezónu si prosím vždy zkontrolujte otevírací dobu hradu ZDE na odkazu výše naleznete i aktuální ceník a další informace o hradu.

Na Hazmburk (obtížnost 2)

Standardní cesta lesem je stejně dlouhá jako první varianta a převýšení je samozřejmě taky stejné. Doporučujeme tuto cestu za sucha, případně pak při větru. Na poslední úsek je cesta stejné jako ve variantě 1.

První část vede také kolem naší pastviny s krmící ohrádkou. Zhruba v polovině cesty naleznete vyhlídku na severovýchodním úbočí, kde se několik století nacházel panským dvůr Podhora a stále se zde nacházejí jeho ruiny. Hned u vyhlídky při pohledu do lesa můžete spatřit pozůstatky lesního divadla.

Mimo sezónu si prosím vždy zkontrolujte otevírací dobu hradu ZDE na odkazu výše naleznete i aktuální ceník a další informace o hradu.

Na Hazmburk (obtížnost 3) Cesta “Hazmburský hasič” 1,6 km převýšení 160m

Vyzkoušejte si trasu legendárního závodu Hazmburský hasič, při kterém se hasiči z celé republiky sjíždějí, aby v plné výstroji vážící před 20 kg zdolali cestu plnou úkolů od parkoviště až k bráně hradu Hazmburk.

Překážky na cestě nenajdete, ale tato cesta je v jednom úseku opravdu příkrá a nebezpečná. V této části je nataženo lano jako podpora. Nicméně tuto část určitě doporučujeme pouze sportovcům v dobré obuvi a za dobrého počasí.